נושאים במתמטיקה לתלמידי מדעי החברה

מה לומדים בקורס?

נושאים במתמטיקה לתלמידי מדעי החברה הוא קורס שנלמד אך ורק באוניברסיטה הפתוחה. הוא כולל שלושה נושאים: תורת הקבוצות, לוגיקה ואלגברה לינארית. מדובר בשלושה נושאים כבדים ורציניים שניתן להקדיש לכל אחד ממנו קורס נפרד. זאת ועוד – הוא נלמד במסגרת תואר שלא נדרש ממנו ידע קודם נרחב במתמטיקה, שבניגוד לתארים אחרים במדעים מדוייקים בו מצפים מהסטודנטים להגיע עם ידע קודם (ואף מרוענן) במתמטיקה.

מתמטיקה בדידה
מתמטיקה בדידה

למה מתקשים בקורס?

ישנו הבדל תהומי בין מתמטיקה תיכונית לזו האקדמית. אין זה רק שנדרשים להכיר נושאים חדשים, סימנים חדשים ושפה חדשה, אלא נדרש שינוי גישה – במקום לפתור תרגילים, להוכיח משפטים. זה לא המתמטיקה שהכרתם. צריך לייצר אוריינטציה בעולם המתמטי החדש לכם, כך שממש תדברו מתמטיקה.

מערכת החינוך לא מכינה את בוגריה להתמודד עם מתמטיקה אקדמית, המערכת האקדמית לא עושה מספיק על מנת לגשר על הפער. אלו הסיבות העיקריות לכך סטודנטים נכשלים במתמטיקה.

בעיה ספציפית נוספת בקורס הזה היא שסדר הלימוד בו פשוט לא הגיוני. היה נכון להתחיל וללמוד קודם כל לוגיקה ורק לאחר מכן תורת הקבוצות ואלגברה לינארית. הלוגיקה אמורה לשמש ככלי עבורנו בעבודה המתמטית, והעובדה שלא מלמדים בסדר הזה אומרת דרשני.

מה אני מציע

תנאי הכרחי להצלחה בקורס הוא לדעת איך לעבוד באופן פורמלי, איך לקרוא את השפה הלוגית החדשה לכם ואיך לכתוב הוכחות. בקיצור, איך לשחות בעולם החדש הזה. אידיאלית, הייתם צריכים ללמוד בקורס הכנה לשנה א'. אם הגעתם לכאן כבר המהלך הסמסטר כדאי ללמוד את הקורס כתיבת הוכחות שהוא למעשה כמו קורס ההכנה רק מתקיים במהלך הסמסטר ובאופן אינטנסיבי הרבה יותר. לאחר השלמה של הידע הזה – אפשר לפנות לנושאי הקורס, ואז העניינים הרבה יותר פשוטים.

מתמטיקה דיסקרטית

תלמידים ממליצים

לימדתי כבר מאות סטודנים ומעל 1,000 תלמידים בהצלחה מכל הגילאים ומכל הרמות.

5/5
תלמידה ממליצה ללמוד אצל מורה למתמטיקה

אביב אלפנדרי
סטודנטית לתואר שני במתמטיקה

"אסף סבלני, תומך ומסביר הכל מהבסיס. מומלץ בחום!"

5/5
מורה פרטי למתמטיקה

גאיה גטרון
תלמידת י"ב, 5 יחידות

"אסף מאוד עזר לי בהבנה של החומר, ניכר כי הוא נהנה ללמד ומאוד מבין בחומר. מורה מעולה!"

5/5
תלמיד ממליץ ללמוד מתמטיקה אצל אסף מנור מורה למתמטיקה

עומר רגב
סטודנט למדעי המחשב

"מדובר במורה יוצא דופן שעוזר לך להבין לעומק את המתמטיקה"

גוגל-e1605821408240

דירוג גוגל Google

4.9
5/5

מבוסס על 54 ביקורות

קצת עלי

אני מרצה למתמטיקה. לימדתי בחוג להוראת המתמטיקה בסמינר הקיבוצים, בחוג למדעי המחשב במכללה האקדמית ת"א-יפו ועוד. בעל ניסיון של 15 שנה בהוראת מתמטיקה. אני גם מורה פרטי למתמטיקה לכל הגילאים והרמות.

עוד עלי

מורה פרטי למתמטיקה לסטודנטים

מתחילים לדבר לצחוק לראות לשיר לשחות לכתוב לרוץ לשמוע לקרוא מתמטיקה

מתמטיקה בדידה

כמה טיפים

 1. אם טרם התחלתם את הקורס – הכינו את עצמכם לפני.
 2. אם אתם כבר במהלך הסמסטר – אתם חייבים להספיק לעשות את עבודת ההכנה שהייתם אמורים לעשות לפני תחילת הסמסטר במהלכו ובמקביל לקורסים האחרים. בשביל זה יצרתי את הקורס לכתיבת הוכחות.
 3. קיראו את המאמר שכתבתי על חשיבות השינון בלימודי מתמטיקה. אני לא יכול להדגיש יותר כמה חשוב לקרוא את המאמר הזה, ואינני רואה טעם בתחילת הלימודים בנושא לפני קריאתו.
 4. ריכזתי דף עם הגדרות חשובות בתורת הקבוצות. את ההגדרות הללו כדאי לשנן. דף זה עדיין לא כולל את כל ההגדרות הנדרשות.
 5. כדאי להיעזר בחברים וליצור קבוצות למידה. זה מצויין, אבל יש בכך גם סיכון שאתם גם עלולים להטעות כל הזמן אחד את השני. אין תחליף למורה שמנחה אתכם בלמידה. בנוסף, זה יכול לכלות הרבה מזמנכם כאשר עומס הלימודים בסמסטר הוא אדיר.

נושאי הקורס נושאים במתמטיקה לתלמידי מדעי החברה

תורת הקבוצות

 • מבוא לתורת הקבוצות – הגדרות בסיסיות לסוגי טענות שונים (שייכות, שיוויון, תת-קבוצה, תת-קבוצה ממש), הגדרות בסיסיות לפעולות (חיתוך, איחוד, הפרש, הפרש סימטרי, קבוצת חזקה, מכפלה קרטזית).
 • משפטים בסיסיים ביחס למה שהוצג בסעיף 1'.
 • יחסים – הגדרת יחס, סוגי יחסים (רפלקסיבי, סימטרי, טרנזיטיבי, אנטי-סימטרי (חזק וחלש), אי-רפלקסיבי, א-רפלקסיבי, א-סימטרי, אי-סימטרי, א-טרנזטיבי, אי-טרנזטיבי), מחלקות שקילות.
 • פונקציות – הגדרת הפונקציה (כסוג מסויים של יחס), סוגי פונקציות (חד-חד-ערכית, על, שקילות, הפיכה), הרכבת פונקציות, פולינומים.
 • אינדוקציה מתמטית.
תורת הקבוצות

לוגיקה

תחשיב הפסוקים

קשרים פסוקיים, שפת הפסוקים, לוחות אמת, טאוטולוגיות, שקילות טאוטולוגית, נביעה טאוטולוגית, כללי היסוק והוכחות.

תחשיב הפרדיקטים

פסוק כולל ופסוק יישי, טיעונים תקפים ושאינם תקפים טאוטולוגית, תבניות פסוק, כמתים, שפת הפרדיקטים, אמיתיות לוגית, שקילות לוגית, נביעה לוגית.

מתמטיקה בדידה

אלגברה לינארית

 • מערכות לינאריות
 • מרחבים לינאריים
 • מטריצות
 • דטרמיננטות
speech-bubble-640

השאירו פרטים

ואחזור אליכם בהקדם

תומר אלגר
תומר אלגר
20:10 23 Jul 21
אסף מורה מדויק, יתעקש שתבין הכל עד לפרטים הקטנים ולא יוותר על כלום, מסביר בגובה העיניים ומלא בסבלנות.מומלץ לכל מי שרוצה להצליח!
Delta7Actual
Delta7Actual
11:40 11 Jul 21
היה לי מאוד קשה בכל הקשור למתמטיקה, ואז גיליתי את אסף. ממליץ בחום, אם אתם צריכים מורה פרטי, תבחרו בו.
Orit
Orit
15:12 04 Jul 21
לימודים בדרך הכי נכונה וכיפית,אסף מסביר את הכל בצורה הכי טובה שיש
lior bibi
lior bibi
13:57 05 Apr 21
היי אני ליאור ואני תלמידה של אסף .לפני שהגעתי ללמוד אצל אסף מתמטיקה היה מקצוע שגורם לחרדה ולסטס מאוד גבוהים .כשהגעתי לשיעור הראשון אמל אסף דבר ראשון החרדה ירדה מהמקצוע והתחיל איזו התעניינות אפילו במקצוע .אסף מלמד את מקצוע המתמטיקה בדרך כלכך פשוטה וזה גורם לך להבין את החומר בצורה טובה יותר .אסף נותן לך להבין את המתמטיקה ויודע להסביר הכל במטרה שהכל יהיה מובן ולענות על שאלות ולא להשאיר אותך בספק .חווית הלימוד אצל אסף היא מפרה ומלמדת .אני אישית אוהבת ללמוד אצלו וממליצה בחום לכל מי שרוצה להכיר את המתמטיקה ולהבין את השפה הזו .
Dan Kor
Dan Kor
09:41 01 Apr 21
במשך 12 שנות לימוד לא הצלחתי להתחבר למתמטיקה. התחלתי ללמוד עם אסף כדי לשנות את האופן בו אני קולטמתמטיקה ולפתוח דף חדש. אין ספק שזו הייתה החלטה נכונהמומלץ, מומלץ, מומלץ!
lia goutnik
lia goutnik
20:24 06 Dec 20
חוויה מתקנת לכל השנים שבהן סבלתי ממתמטיקה. אסף מסביר בצורה ברורה וקלילה ובונה את ההבנה בהדרגה. ממליצה בחום.
אור בן יהודה
אור בן יהודה
07:59 19 Nov 20
אסף הוא מורה מעולה,חביב ותומך אשר מסביר בצורה פשוטה וברורה.עוזר במתן מסוגלות להתמודד עם נושאי המתמטיקה השונים בעזרת יצירת שפה משותפת וחיבור הנקודות הדומות אשר קושרות אותם.
gilad cochavi
gilad cochavi
19:39 18 Nov 20
מורה מקצועי ומסביר פנים שיודע להיכנס לעומק הפרטים במקרה הצורך, ולהעביר את החומר בצורה טובה.
הביקורות הבאות

רוצים להיות כוכבי מתמטיקה?

הירשמו לרשימת התפוצה לקבלת כל המאמרים והעידכונים.

קורס הכנה לשנה א' במדעי המחשב והנדסה