איך להצליח במתמטיקה בדידה

מתמטיקה בדידה הוא אחד הקורסים היפים והמעניינים במתמטיקה. אלא שלרוב כשלים באיך שמלמדים אותו מפריעים לראות זאת. הנה כמה המלצות, שמבוססות על הרבה שנות הוראה, כיצד לצלוח את הקורס (ואפילו להנות!).
שמי הלילה זרועי כוכבים

תוכן עניינים

אפתיע ואומר לכם ש-מתמטיקה בדידה הוא אחד הקורסים היפים, המעניינים והנחמדים יותר במתמטיקה. לצערי, לרוב ישנם כמה כשלים באופן בו מלמדים אותו שמקשים מאוד על התלמידים. רוב הנושאים בו הם חדשים מאוד לתלמידים, הם אינם נתקלו בהם לפני כן בתיכון או במסגרות אחרות, ולכן גם ישנם המון סימנים ומושגים חדשים. אם לא לומדים מתמטיקה לפני תחילת הקורס עם אוריינטציה, בפרט של מתמטיקה כשפה, פעמים רבות מקבלים "שוק" מן השפה החדשה.

קיבצתי עבורכם 3 נקודות שאם תלכו לפיהם לימוד הקורס ישתפר דרמטית עבורכם. אלה לא טיפים מהשרוול, אלא תוצר של הרגשה שנות ניסיון בלימוד הקורס של תלמידים מכל מוסדות הלימוד. אלה גם לא טיפים בכלל. אלה לא המלצות חד-פעמיות כאלה, אלא הן כמו עקרונות כיצד ללמוד את הקורס, והן ילוו אתכם לכל אורכו.

לוגיקה

אי-אפשר להגזים בחשיבות של ידיעת לוגיקה להצלחה בקורס. ברוב המוסדות לומדים מעט מדי לוגיקה, וחמור מכך – גם מה שמלמדים לא מקשרים את זה לשפה טבעית (כמו העברית או האנגלית) מחד, מאידך גם לא מקשרים את זה לנושאים שבאים לאחר מכן.

הדבר הכי בעייתי הוא שלא מלמדים איך להוכיח. כלומר, לא מלמדים כללי היסק או דדוקציה טבעית. ברור אז למה תלמידים מתקשים מאוד בהוכחות.

מי שיודע טוב לוגיקה, כולל דדוקציה טבעית, הרבה יותר קל יתר הנושאים בקורס, שכן בכולם ההוכחות הן בעצם הוכחות בלוגיקה.

לשנן הגדרות

בבדידה יש הרבה מושגים והגדרות חדשות. אם לא תשנן את ההגדרות הבסיסיות של כל נושא הדברים לא יישבו ולא תצליח את התרגילים ואת ההוכחות. יותר מזה – אין טעם בכלל להתחיל לתרגל ולנסות להוכיח משפטים, לפני ששיננת את כל ההגדרות בנושא החדש. בדר"כ מזניחים את העניין, וזה מקשה מאוד על הלימוד.

כתבתי מאמר על חשיבות השינון ובסוף גם מדריך קצר על איך לשנן.

לשחזר הוכחות

בניגוד להגדרות של מושגים בסיסיים אותם כדאי לשנן, הדרך הכי טובה לזכור משפטים ולהפנימם היא לשחזר את ההוכחות לאותם משפטים. פעם, פעמיים, שלוש… כמה שצריך.

מה דעתכם על מתמטיקה בדידה? יש נקודה נוספת שאתם מכירים שעוזרת בלימוד הקורס? כתבו בתגובות.

עוד מאמרים לקריאה
תגובות
mail

השאר פרטים ואחזור אלייך

יש לך שאלה מתמטית
שאתה צריך בה עזרה?

כתוב אותה בפורום ואענה עליה בהקדם.